کتاب ساعت ساز نابینا

اثر ریچارد داکینز از انتشارات مازیار - مترجم: شهلا باقری-علمی

ساعت ساز نابینا‏ با زیرعنوان «چرا شواهد فرگشت، نشان‌دهندهٔ جهان بدون طراح است» در سال ۱۹۸۶ به دست ریچارد داوکینز نوشته شد. در این کتاب او توضیحات و استدلال‌هایی برای فرگشت به وسیلهٔ انتخاب طبیعی عنوان نموده‌است. هچنین بر نقدهایی که بر کتاب قبلی‌اش «ژن خودخواه» نوشته شده بود پاسخ داده‌است. هر دو کتاب با هدف عمومی‌ترکردن فرگشت ژن-محور نگاشته شده‌اند.

نام کتاب به شکلی متاثر از تشبیهی است که کشیش قرن هجدهمی ویلیام پالی به کار برد. تشبیه پالی به طور کلی چنین بود که: حتی اگر شما ندانید که ساعت چیست، طراحی چرخ دنده‌ها و فنرها و طرز چینش آنها در کنار همدیگر برای یک مقصود خاص، شما را وامی‌دارد که نتیجه بگیرید که «این ساعت باید سازنده‌ای داشته باشد، کسی که آن را به منظوری خاص طراحی کرده‌است؛ سازنده‌ای که از سازوکار آن آگاه‌است، و کاربردی برای این طراحی داشته‌است». «اگر این نتیجه‌گیری در مورد یک ساعت ساده درست باشد، پس آیا کاملاً درست نیست که در مورد چشم، گوش، کلیه، مفصل آرنج، و مغز هم گفته شود که طراح هوشمند و هدفمندی دارند؟ این ساختارهای زیبا، پیچیده، ظریف، و آشکارا طراحی‌شده به مقصود خاص هم باید طراحی، ساعت‌سازی، داشته باشند - که همانا خداست.[۱]

پالی به این طریق برهان نظم را بیان کرد که مورد علاقهٔ خداباوران قرار گرفت. داوکینز در تشبیهی تازه، طراحی انسان و توانایی او در برنامه‌ریزی را با انتخاب طبیعی مقایسه می‌کند؛ و به این دلیل فرآیند فرگشت را متناظر با ساعت‌ساز نابینا می‌گیرد.


خرید کتاب ساعت ساز نابینا
جستجوی کتاب ساعت ساز نابینا در گودریدز

معرفی کتاب ساعت ساز نابینا از نگاه کاربران
داوکینز علاوه بر اشراف علمی درزمینه تخصصی خود، تسلطی بی‌نظیر بر روی زبانِ آموزش دارد. همه اینها کنارهم، او را سخنور و معلمی کم مانند کرده، بیان شیوا داوکینز از مسائل پیچیده بسیار ساده و قابل‌هضم هست. او چنان مسائل علمی را بیان می‌کند که انگاری در حال خواندن رمانی جذاب هستیم و چنان موضوع را می‌شکافد که جای هیچ سؤالی باقی نمی‌گذارد.
کتاب ساعت‌ساز نابینا نمونه‌ای از فن بی‌نظیر داوکینز در تحلیل است، برای افرادی مثل من که به تکامل اعتقاددارم بعد از خواندن کتاب فهمیدم که دانش من در مورد تکامل حتی ذره‌ای بیش نبود! داوکینز مرحله‌به‌مرحله شروع به توضیح می‌کند، از پایه‌ترین قسمت‌های زیست‌شناسی تا مسائلی کلانتر، از بیان نظرات مخالف ترسی ندارد و برای هرکدام از نظرات مخالف دلایلی قانع‌کننده بر رد آنها می‌آورد، و به معنی کامل کلمه یک بسته کامل علمی را تحویل خواننده می‌دهد.
شاید تنها نقدی که بشود به کتاب وارد دانست، حجم زیاد آن باشد که ممکن است برای خواننده یک کتاب که برای دانستن و تفریح کتاب را مطالعه می‌کند کمی خسته‌کننده باشد.
این کتاب را به تمام جویندگان راه حقیقت پیشنهاد می‌کنم

مشاهده لینک اصلی
وقتی کتاب @خدا، انگاره ورشکسته@ از همین نویسنده رو شروع به خوندن کردم، احساس کردم چه ترجمه بدی و چقدر گیج کننده و بالاخره تحملش نکردم و گذاشتمش کنار. حالا میفهمم که گیج کننده بودن خاصیت نویسنده بوده. هرچند ضعف مترجم هم تاثیر فزاینده‌ای داشته. کلا آقای داوکینز برای توضیح مسایل به شکل ابتدایی خیلی حاشیه میره، تا جایی که سررشته مطلب از دست خواننده در میره (حداقل توی این کتاب).
اما این کتاب، یک کتاب زیست‌شناسی برای تشریح داروینیسم بود و آخر سر در حد چند صفحه به این نتیجه رسیده بود که خدا وجود نداره. البته این نتیجه‌گیری به سادگی و قبلا با همین روش استدلالی توسط فلاسفه از برهان علیت بدست آمده.
طبق برهان علیت، اگر هر معلولی نیاز به علت داشته باشه و دنیا با تمام بزرگی و پیچیدگی به عنوان معلول علت بزرگتری به نام خدا باشه، پس منطق میگه که خدا از نظر بزرگی و پیچیدگی حداقل یک درجه از دنیا جلو تره و باز براساس برهان علیت همین خدا هم معلول علت دیگری باید باشه و به این ترتیب برهان علیت در پاسخ به موضوع آفرینش دچار دور باطل میشه.
غالبا خداباورها در پاسخ به این مشکل وجود موجوی مثل خدا رو به عنوان علت‌العلل بدیهی میدونند که برای شخص من خنده داره. چون اولا داریم از برهان علیت برای اثبات وجود خدا استفاده می‌کنیم، پس وجود خدا بدیهی نیست. ثانیا، اگر قراره هر جایی در این زنجیره علیت متوقف بشیم و بپذیریم از اینجا دیگه نیازی به علت نیست، پس این توقف خودخواسته میتونه هرجایی از این زنجیره اتفاق بیفته و البته بهتر و ساده تر اینه که این توقف در وجود خود دنیا باشه. حداقل یک پارامتر گیج کننده اضافی به اسم خدا رو به کل سیستم تحمیل نکردیم.
در نهایت هم کاش ترجمه بهتر و دقیق‌تری داشت.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب ساعت ساز نابینا


 کتاب واقع نگری
 کتاب بر شانه های غول(اینشتین)
 کتاب سقلمه
 کتاب کتاب سرخ
 کتاب 10 راه حل برای رسیدن به نیروی نبوغ اجتماعی
 کتاب انسان بی نقص