کتاب چرندیات پست مدرن

اثر آلن سوکال از انتشارات ققنوس - مترجم: عرفان ثابتی-علمی

چرندیات پست‌مدرن؛ سوءاستفاده روشنفکران پست‌مدرن از علم عنوان کتابی است از آلن سوکال و ژان بریکمون که در مورد سوءاستفاده برخی روشنفکران و فیلسوفان پست‌مدرن از مفاهیم و نظریه‌های علمی برای نوگرانمایی یا بالاتر نشان دادن بار علمی نظریات و مقالات خود صحبت می‌کند.

این کتاب در سال ۱۹۹۷ میلادی به زبان فرانسه و سپس در سال ۱۹۹۸ به زبان انگلیسی به چاپ رسید.ترجمه فارسی این کتاب نیز در سال ۱۳۸۴ به ترجمه عرفان ثابتی و توسط انتشارات ققنوس چاپ و منتشر شده‌است.


کتاب «چرنديات پست مدرن»، بنابه اظهارنظر نويسندگانش طوفان کوچکي در برخي حلقه‌هاي روشنفکري به پا کرده است. آن‌ها نشان داده‌اند که «فلسفه فرانسه‌ي مدرن پر از مهملات قديمي است» ولي جالب است بدانيد که نويسندگان کتاب مدعي هستند روشنفکران مشهوري از قبيل لاکان، کريستوا، ايريگاري و بودريار بطور مکرر از مفاهيم و واژگان علمي سوءاستفاده کرده‌اند يا ايده‌هاي علمي را کاملاً خارج از بافت و زمينه خود به کار برده‌اند و هيچ گونه دليلي هم براي اين کار نياورده‌اند. نظر شما چيست؟ آيا به راستي آن‌ها مي‌توانند اين موضوع را ثابت کنند. اين کتاب در واقع دو اثر مجزا – ولي مرتبط – در يک جلد است که به پيچاندن مطلب، استفاده از زبان عمداً مبهم، فکر آشفته و پريشان و سوءاستفاده از مفاهيم علمي مي‌پردازد.


خرید کتاب چرندیات پست مدرن
جستجوی کتاب چرندیات پست مدرن در گودریدز

معرفی کتاب چرندیات پست مدرن از نگاه کاربران
به نظرم مهمترین نکته کتاب همین به کار بستن تفکر انتقادی به صورت عملی و نگاه دقیق به کاربست‌های غیرمنطقی و بیربط مفاهیم علوم جدیددر آثار پست مدرنه.
شاید چندان مهم نباشه که تفکری از مفاهیم به طرز غلط و به منظور مرعوب کردن مخاطب عام استفاده میکنه تفکر پست مدرنه یا مکتب دیگه.

کتاب قطعا برای کسی که سواد کافی در نظریه مجموعه‌ها، فیزیک کوانتوم و مکانیک داره جذابتره و به نظرم چندان برای بقیه قبال استفاده نیست چون اگرچه سعی شده تاتوضیح کافی در مورد پیش زمینه‌ها داده بشه اما به علت عمیق بودن این رشته‌های علمی، این توضیحات برای مخاطب کاملا ناآشنا چندان سودی نداره.

ترجمه کتاب واقعا ترجمه خوبی نیست. ایکاش مترجم در مورد ترجمه اصطلاحات علمی دقت بیشتری به خرج میداد.

مشاهده لینک اصلی
درباره صدق يا كذب كلى ماجرا من اطلاعات لازم و كافى ندارم، اما نقد شديدى به نوع بيان بريكسون و سوكال بزرگوار وارد است.
حتى بالفرض اگر در سراسر وادى ادب و فلسفه و رياضى فقط اين بزرگواران صلاحيت نقد ارزشى رو دارا باشن باز هم اين حق رو به اونها نميده كه داورى چنين بى پرده و صفت گذارى هاى چنين مستقيمانه اى رو انجام بدن، شكى نيست كه خيلى از مسائل عنوان شده در اين كتاب به طور بديهى جاى تفكر دارد و خيلى از انديشمندنما هاى نامبرده شده در كتاب مشخصا از دانش مبحثى كه انتظار ميرفت برخوردار نبودند اما خواندن مقدمه ى كتاب انتظار شما را در باب خواندن يك اثر منصفانه نااميد ميكند.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب چرندیات پست مدرن


 کتاب تاریخچه زمان از انفجار بزرگ تا سیاهچاله ها
 کتاب بر شانه های غول(گالیله)
 کتاب انسان و سمبول هایش
 کتاب آشنایی با فیثاغورث
 کتاب راه حل رسیدن به نیروی نبوغ مثبت
 کتاب آنچه شما می گویید آنچه پزشک می شنود